Wszystko o sushi

Egzotyczny świat sushi, czyli co warto o nim wiedzieć

Sushi to bardzo prosta, ale też bardzo ciekawa potrawa, w poniższej opowieści postaramy się zawrzeć nieco ciekawostek z nim związanych.

Co wymyślili Chińczycy?

Wychodzi na to, że Chińczycy, którzy wymyślili, jak wiadomo mnóstwo rozmaitych rzeczy, wymyślili także sushi, a przynajmniej jego pierwowzór. Bowiem na początku zawijano w ryż surową rybę, celem przedłużenia możliwości jej przechowywania. Ryba w takim kwaśnym ryżu (z dodatkiem octu) fermentowała, nadając się do jedzenia przez dłuższy czas niż surowa. Wówczas ryż wyrzucano po wyjęciu ryby. Dopiero mniej więcej w XVII wieku zaczęto rybę zawinięta w ryż serwować. Zaś w wieku XIX sushi przyjęło mniej więcej taki kształt, jaki znamy obecnie.

Co można, a czego lepiej unikać

Być może zaskoczy to niektórych z czytelników, ale dopuszczalne jest jedzenie sushi rękami – jeśli używanie pałeczek sprawia nam dyskomfort, najlepiej uczynić to trzymając porcję sushi między kciukiem a środkowym palcem. Można też siorbać, wyrażając w ten sposób swoje uznanie dla kucharza. Możemy mu zaproponować kieliszek sake, jeżeli zestaw wyjątkowo nam smakuje. Natomiast nigdy nie wręczamy szefowi stołu pieniędzy, bo będzie to uznane za zachowanie niehigieniczne i nieeleganckie. Podobnie jak krojenie sushi nożem na kawałki.

Zaś słynne różowe płatki, które są marynowanym imbirem, nie służą zaostrzeniu smaku sushi tylko oczyszczeniu podniebienia przed wzięciem kolejnego kawałka innego rodzaju.

Najpopularniejsze napoje pite do sushi to matcha, sake, wino śliwkowe lub sok aloesowy.

Do dobrego tonu należy też konwersacja z szefem kuchni, które zazwyczaj objaśnia szczegółową technikę przygotowywania każdego z serwowanych rodzajów potrawy.

Nie wszystkie rodzaje sushi mają swoją japońską historię, ponoć dodatek wędzonego łososia sushi zawdzięcza Norwegom, którzy w większej liczbie zaczęli pojawiać się w Japonii w latach 80, zaś California maki to sprawka Amerykanów, podobnie jak dodatek świeżego ogórka i serka Philadelphia. Podstawą sushi w każdej formie jest ryż najczęściej zaś gotowaną odmianą japońskiego ryżu, jest Shinode. Używa się też innych krótko lub średnioziarnistych odmian ryżu. W takim typie sushi, jakim jest sushi maki, mogą znaleźć się zarówno paluszki krabowe, krewetki jak i warzywa, takie jak marchew i rzodkiew. Oprócz wyżej wspomnianego kiszonego imbiru mającego ten intrygujący różowy kolor tradycyjnymi dodatkami są sos sojowy oraz chrzan wasabi.

Dodaj komentarz