Fakty o sushi

Kilka faktów o sushi, które warto poznać

Sushi jest to potrawa wywodząca się z Japonii. Można ją podawać na wiele sposobów, otoczone i usmażone w jajku, zawinięte w liście alg lub jako coraz bardziej popularne rollsy. Generalnie składają się z ryżu i dodatków ryż doprawiany jest octem sojowym, dodatkami mogą być surowa ryba, owoce morza, warzywa.

Japońska legenda sushi

Jeden z najsłynniejszych japońskich sushi barów jest ten prowadzony przez pana Jiro Ono mającego ponad 90 lat, zdobywcy trzech gwiazdek Michelina prowadzi on bar, który powstał w roku 1965. Został także bohaterem filmu dokumentalnego „Jiro śni o sushi”.
Miejscem znanym ze swych sushi barów, nieco bliższym niż Japonia jest Londyn, wszystkich lubiących podróżować zachęcamy do osobistego spróbowania.

Jak to się zaczęło – krótka historia sushi

Sushi zaczęło swoją kulinarną karierę jako zwykła, prosta, uliczna przekąska, jednak te czasy dawno już minęły. Obecnie do dobrego tonu w ekskluzywnym sushi barze należy usadowienie się możliwie blisko sushi baru i zainicjowanie kontaktu z kucharzem. Prowadzenie uprzejmej konwersacji i wykazywanie zainteresowania danymi potrawami mile widziane. W takim miejscu będąc, dziękujemy szefowi kuchni ukłonem, ewentualnie możemy go zaprosić na kieliszek sake i pod żadnym pozorem nigdy nie wręczamy mu pieniędzy.

Skomplikowane początki dość prostej potrawy

Na początku byli Chińczycy, którzy zawijali w ryż surową rybę, aby przedłużyć jej trwałość, a gdy już ryba potrzebowała wyjęcia, ryż wyrzucano. Dopiero w XVII wieku zaczęto do takiego ryżu dodawać ocet i serwować zawijaną w niego rybę. Wiek XIX to powolny rozwój podawania sushi w ten sposób, jaki znamy obecnie. Sushi bary stanowią też częsty motyw w wielu firmach, jak chociażby „Kill Bill” część pierwsza. Sushi ma także inne aspekty, jak chociażby afera body sushi w RPA. Najdroższy kawałek sushi to ten zrobiony przez pewnego Filipińczyka, ozdobiony złotem i diamentami kosztujący 2000 $. Najdłuższa rolka sushi miała prawie 3 m, zaś najszybsze tempo jedzenia sushi to 141 kawałków w 6 minut. Największa ilość kawałków sushi złożyła się na mozaikę ułożoną dla uczczenia stulecia pewnego norweskiego piłkarskiego klubu i miała powierzchnię 56 m². Wiele japońskich sushi barów liczy sobie wiele lat niektóre i 100. Nie wszystkie typy sushi pochodzą z Azji, mówi się, iż wędzonego łososia jako składnik zaczęto dodawać dopiero od lat 80, za sprawą pojawiających się w Japonii Norwegów. Podobnie jest z California maki, które wymyślili Amerykanie, tak samo jak dodatek ogórka i serka Philadelphia.

Dodaj komentarz