Poniżej kilka przykładów na bardzo znane i mniej znane zabawy, w które dzieci mogą bawić się same, bądź też my razem z nimi, w domu ogrodzie lub parku.
Czy to znasz, czyli zabawa memory
Ogrodowa wersja gry memory? Tak jest to możliwe, wystarczy tylko wydrukować na całości kartki A4 zdjęcia warzyw, owoców lub innych przedmiotów, dobrze dzieciom znanych. Następnie je zalaminować, dla bezpieczeństwa przed wilgocią można je przykleić taśmą do kwadratów wyciętych z gąbki. W grę gra minimum dwoje uczestników, choć oczywiście im więcej, tym weselej – wygrywa oczywiście ten, kto pierwszy szybciej znajdzie więcej par rzeczy umieszczonych na obrazkach.
Celnie rzucaj i zbij wieżę
Puste i oczyszczone puszki, na przykład po brzoskwiniach lub ananasach. Malujemy podkładem, gdy wyschnie, malujemy farbą na różne kolory. Z dolnej części starej skarpetki, robimy woreczek do rzucania, wsypując do niego ryż, piasek bądź coś innego sypkiego, zaszywamy skarpetkę u góry. Na pomalowane puszki naklejamy poszczególne cyfry w kontrastowych kolorach.
Rysunkowy tor przeszkód
Do przeprowadzenia tej zabawy potrzebujemy 12 kartek, A4 dwóch, długopisów, wąską taśmę samoprzylepną i kilkoro uczestników minimum 2. Uczestnicy na początek tworzą obrysy dłoni i stóp na kartkach. Obrysy układamy w przypadkowej kolejności na podłodze, aby kartki się nie przesuwały, przylepiamy je do podłoża i możemy połączyć je między sobą. Tor przeszkód gotowy, chcąc go przejść, każdy uczestnik dostosowuje się do danego rysunku, czyli dotyka danego pola stopą lub dłonią. Po przejściu próbnym uczestnicy mogą rywalizować na czas.
Zabawa w „co to było”
Na stoliku lub podłodze wykładamy kilka różnych i niepowtarzających się dziecięcych zabawek. Dajemy czas uczestnikom na przyjrzenie się liczbie, kształtowi i miejscu, w którym stoją. Następnie uczestnicy zamykają oczy, po czym zasłaniamy całość ręcznikiem matą lub kocem, aby móc odłożyć dwie spośród zabawek. Uczestnicy mają czas na odpowiedź, jakich zabawek brakuje.
Zabawa w teatrzyk cieni
Potrzebujemy 2 latarek, opakowania patyczków do szaszłyków, wydrukowanych rysunków zwierząt (mogą być do kolorowania), można je z łatwością znaleźć w internecie. Wycięte rysunki zwierząt doklejamy do patyczków i zabawa gotowa!
Pantofelek Kopciuszka
Wszyscy, oprócz jednego uczestnicy zabawy siadają w kręgu i zdejmują każdy po jednym bucie, chowając go za sobą. Gracz, którego nie ma w kręgu, wychodzi z pokoju. Po zdjęciu butów przez wszystkich gracz wraca i zgaduje, który do kogo należy. Wszyscy uczestnicy mogą grać w to po kolei, wówczas wygranym będzie ten, kto udzieli najwięcej prawidłowych odpowiedzi.