unaczyniona cera

Jak dbać o cerę płytko unaczynioną?

Posiadacze cery płytko unaczynionej nie mają łatwego życia. Ich skóra może reagować zaczerwienieniem i podrażnieniem na wiele różnego rodzaju kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych. Na szczęście, skóra płytko unaczyniona może wyglądać dobrze, jeśli odpowiednio o nią zadbamy. Ważne jest stosowanie delikatnych, wzmacniających naczynia krwionośne kosmetyków. Na tym jednak nie koniec. Należy pracować nad redukcją nadmiernego napięcia emocjonalnego, które szkodzi cerze. Powinniśmy też przyjrzeć się swojej diecie i dokonać w niej istotnych zmian. 

Cera płytko unaczyniona potrzebuje zrównoważonej pielęgnacji

Jeżeli mamy cerę płytko unaczynioną, może dokuczać nam zaczerwienienie, a nawet przetrwały rumień. Jesteśmy także bardziej narażeni na rozwój trądziku różowatego. Nasze naczynka krwionośne będą zaś najprawdopodobniej często pękać. Musimy więc jak najdelikatniej oczyszczać skórę, aby nie doprowadzać do jej podrażnień. Ważne jest też wzmacnianie naczyń krwionośnych. Pomóc może nam w tym odpowiednio dobrany krem do twarzy.

Delikatne oczyszczanie

Osoby zmagające się z pękającymi naczyniami krwionośnymi i zaczerwienieniem skóry muszą pamiętać o delikatnym jej oczyszczaniu. Na pewno nie należy stosować żeli myjących bogatych w silnie oczyszczające detergenty. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się łagodnie myjące żele oraz mleczka. Jeśli nasza skóra jest naprawdę bardzo delikatna, lepiej postawić chyba na mleczko. Posiada ono przyjemną konsystencję, która wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry. W preparacie do mycia skóry należy poszukiwać ekstraktów i wyciągów pochodzenia roślinnego. Warto zaufać także sile olejków, takich jak chociażby olejek migdałowy czy olejek ze słodkich migdałów.

Wzmacnianie naczyń krwionośnych

Po oczyszczeniu twarzy rano, koniecznie należy zastosować odpowiednio dobrany krem. Wydaje się, że najlepszym wyborem będzie ten zawierający naturalne składniki aktywne. Z właściwości wzmacniających słynie chociażby ekstrakt z arniki górskiej, jak również wyciąg z ruszczyka kolczastego. Konsystencja kremu powinna być raczej półpłynna, aby możliwe było dość szybkie wchłonięcie się kosmetyku. Kremu należy używać minimum raz dziennie, najlepiej o poranku. Jeżeli jednak czujemy, że potrzebujemy użyć go także wieczorem, nie ma problemu. Co jakiś czas warto byłoby też zastosować peeling. W przypadku skóry płytko unaczynionej najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny, który w łagodny i skuteczny sposób usunie martwy naskórek. Jeżeli chodzi o maseczki, cerze płytko unaczynionej do gustu mogą przypaść te na bazie glinki różowej.

Dokonaj zmian w swojej diecie

Jeżeli mamy skórę płytko unaczynioną, najprawdopodobniej konieczne będzie także dokonanie pewnych zmian w swojej diecie. Ważne jest unikanie żywności przetworzonej i zastąpienie jej produktami naturalnymi.

Czego unikać?

Nie od dziś wiadomo, że dieta oparta na produktach o wysokim stopniu przetworzenia nie służy ani naszemu zdrowiu, ani naszej urodzie. Warto byłoby więc wykluczyć ze swojego jadłospisu dania typu fast food, jak również ostre przyprawy, które mogą zaostrzać rumień. Zrezygnujmy też z palenia papierosów, a także ograniczmy alkohol.

Na co postawić?

Nasza dieta powinna obfitować w produkty nieprzetworzone, takie jak warzywa, owoce, ryby czy produkty z pełnego ziarna. Warto postarać się o wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Można zaufać sile niektórych ziół. Mowa tu chociażby o lipie, jak również o rumianku lekarskim. Zioła te charakteryzuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne.

Zmniejsz stres

Nie od dziś wiadomo, że stres nie służy naszej skórze. Gwałtowne zmiany nastrojów mogą chociażby powodować czerwienienie się, co przyczynia się do powstawania rumienia. Stres może także sprawić, że nasza cera będzie mniej odporna na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Wydaje się więc, że powinniśmy zrobić wszystko, aby chroniczny stres pokonać. Bardzo pomocne może okazać się uprawianie jakiejś aktywności fizycznej. Może być to na przykład joga bądź pilates. Dobrym pomysłem może być także spacer na świeżym powietrzu. Niektórym pomaga czytanie książek oraz słuchanie muzyki. Ważne jest to, aby podążać za tym, co sprawia nam autentyczną przyjemność. Jeżeli jednak czujemy, że stres przejął nad nami kontrolę, być może do rozważenia będzie psychoterapia. Dzięki niej nauczymy się skutecznych technik radzenia sobie ze stresem.

Zobacz koniecznie

Szczotkowanie ciała na sucho – Czy warto? Efekty, Uwaga na Przeciwwskazania

FAQ:

1. Jak długo trzeba stosować zrównoważoną pielęgnację, aby można było mówić o efektach?

Wiele zależy od tego, z jakimi konkretnie problemami zmaga się konkretna skóra. Co do zasady, po kilku tygodniach odpowiednio dobranej pielęgnacji efekty powinny być już widoczne.

2. Czy skórze płytko unaczynionej mogą pomóc jakieś zabiegi medycyny estetycznej?

Niektóre tak. Można zainteresować się chociażby laserowym zamykaniem naczynek krwionośnych.

3. Czy warto stosować jakąś suplementację poprawiającą stan skóry?

Do rozważenia jest stosowanie suplementów wzmacniających ściany naczyń krwionośnych. Dobrze byłoby jednak skonsultować się w tej kwestii z lekarzem, zwłaszcza jeśli mamy jakieś wątpliwości.

Dodaj komentarz