Zabawa z dziećmi

Pora na eksperymenty, czyli jak możemy bawić się z naszymi ciekawymi świata dziećmi w domu

Poniżej przedstawiamy szybkie proste i bezpieczne eksperymenty, które możemy wykonać, siedząc wspólnie z dziećmi w domu, także podczas deszczowej pogody na wakacjach. Zapraszamy do ich wypróbowania.

Kwarcowe szczotki – czyli jak wyhodować kryształy

Połówkę jajka smarujemy od wewnątrz klejem, nasypujemy do niego niewielką ilość kwarcu. Zanurzamy w wodzie, do której wcześniej dodany był barwnik spożywczy. Dosypujemy do niej łyżkę stołową kwarcu i odczekujemy tydzień. Przez ten czas na skorupce jajka powinny osadzić się, czyli urosnąć kryształy kwarcu, jeśli tylko mamy kilka skorupek i kilka naczyń mogą one być w różnych kolorach.

Deszczowa chmura w miniaturze

Do tego zadania potrzebujemy szerokiego naczynia, wypełnionego wodą, na jego wierzch nakładamy sporą czapkę z pianki do golenia. Na nią wkraplamy kilka kolorów barwników spożywczych.

Jak wyprodukować sztuczny śnieg

Ten przepis jest tyleż nieoczekiwany, co bardzo prosty. Rozcinamy pieluchę i wydobywamy z niego łyżkę absorbentu, wsypujemy do naczynia i zalewamy wodą lub octem, po chwili śnieg będzie gotowy.

Dwa sposoby na wybuch wulkanu

Do butelki wlewamy około dwóch łyżek płynu do mycia naczyń, odrobinę barwnika spożywczego, 20% wodę utlenioną i niedużą łyżkę drożdży. Wybuch wulkanu gwarantowany. Drugim sposobem do zrobienia przez starsze dzieci pod nadzorem dorosłych jest wsypanie nadmanganianu potasu, do 10% roztworu wody utlenionej. Rzeźba z karmelu, wszystkim tym, którzy zastanawiają się jak zrobić karmelową przestrzenną rzeźbę, polecamy poniższy przepis. Dwie miarki cukru wsypujemy na patelnię, dolewamy wodę, mieszamy. Możemy także dodać krople ulubionego barwnika spożywczego, stale mieszając, zagotowujemy do temperatury 160 °C. Po czym płynny karmel wlewamy do miski, pełnej kostek lodu. Rzeźbę wyciągamy w momencie, kiedy cały lód się roztopi, a pozostałą wodę przelejemy do innego naczynia. Poniżej podajemy sposób jak wykonać grafikę na mleku.

Mleczna grafika

Porcję mleka wylewamy, najlepiej na dużą, okrągłą tacę. Bierzemy kilka ulubionych barwników spożywczych i delikatnie, wpuszczamy na mleko malutkie kropelki każdego z kolorów. Kropli śmiało może być kilkanaście, na środek tacy kładziemy wacik wcześniej zwilżony w płynie do mycia naczyń. Wszystkim młodszym i starszym eksperymentatorom życzymy udanych eksperymentów. Pamiętając, że najlepiej przeprowadzać nie na przykład w kuchni i dobrze by było, żeby pod opieką osoby dorosłej.

Dodaj komentarz