Jeśli masz tatuaż, którego żałujesz, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – nie musisz już go dłużej oglądać. Twoje męki skróci zabieg laserem pikosekundowym. Urządzenie to pozwala na usunięcie pigmentu spod skóry niezależnie od koloru. Terapia może trochę potrwać, ale z pewnością się opłaca, ponieważ istnieje duża szansa, że niechciany tatuaż zniknie całkowicie. Na czym polega usuwanie tatuażu laserem pikosekundowym?
Skuteczne usuwanie tatuażu
Dzięki technologii pikosekundowej usuwanie tatuażu stało się dużo łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Lasery pikosekundowe likwidują pigment szybciej i lepiej niż tradycyjne lasery typu q-switched. Starsza technologia (nanosekundowa) wymagała większej liczby powtórzeń, aby maksymalnie rozbić barwnik znajdujący się w skórze. Usuwanie tatuażu odbywało się wtedy powoli, a w większości przypadków trudno było mówić o pełnym efekcie.
Laser pikosekundowy działa z prędkością mierzoną w pikosekundach (bilionowa część sekundy). Wykorzystuje technologię fotoakustyczną, która powoduje silne mechaniczne uderzenie, które rozbija atrament na drobne cząsteczki, wielkości pyłu. Tak małe elementy mogą być sprawnie usunięte przez organizm za pośrednictwem układu limfatycznego, a po kilku sesjach tatuaż znika bezpowrotnie.
Czym wyróżnia się laser pikosekundowy?
Specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach, którzy do usuwania tatuażu używają nowoczesnego lasera Discovery Pico, wymieniają liczne zalety tej technologii:
- Urządzenie pozwala na usuwanie różnych kolorów tatuażu – nie tylko czarnych i niebieskich, ale również tych najtrudniejszych, czyli czerwonych i żółtych.
- Zabieg laserem pikosekundowym jest delikatny dla ciała. Podczas terapii nie ma ryzyka poparzenia lub niekontrolowanego uszkodzenia skóry.
- Pożądane rezultaty osiągane są zwykle po serii 4-10 zabiegów, ale zależy to od rodzaju, głębokości i lokalizacji tatuażu, więc dokładny plan leczenia poznasz po konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej. Odstępy między zabiegami wynoszą 6-8 tygodni, aby skóra miała czas zregenerować się przed kolejną sesją laserową.
- W przypadku małych tatuaży zabieg zwykle trwa zaledwie 10 minut, dzięki czemu można łatwo dopasować wizyty w klinice medycyny estetycznej do napiętego grafiku.
Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu?
Usuwanie tatuażu wykonywane jest przez lekarza i zwykle nie wymaga znieczulenia. Lekarz przesuwa końcówkę lasera po obszarze poddawanym terapii. Skóra cały czas chłodzona jest strumieniem zimnego powietrza. Energia lasera jest przekształcana w wysokie ciśnienie i przenika pod powierzchnię skóry, nie uszkadzając przy tym zewnętrznej warstwy skóry. Nie oznacza to, że po zabiegu nie zauważysz żadnych podrażnień. Skóra będzie mocno zaczerwieniona, mogą wystąpić podkrwienia i strupki. Niepożądane zmiany znikają w ciągu kilku dni i można wtedy zauważyć, że tatuaż wyraźnie wyblakł. Nie zdziw się, jeśli zauważysz, że niektóre obszary rysunku są mniej, a inne bardziej wyraźne. Dzieje się tak, ponieważ „łatwiejsze” pigmenty znikają szybciej, a te trudniejsze wymagają dłuższej terapii.
Aby przyspieszyć proces gojenia, wspomóc regenerację skóry i zapewnić sobie maksymalną efektywność usuwania tatuażu, należy dbać o skórę zgodnie z zaleceniami lekarza. Do najważniejszych wskazówek należą:
- Bezpośrednio i przez kilka dni po zabiegu stosuj tylko kremy łagodzące i delikatne kosmetyki wskazane przez specjalistę.
- Chroń skórę przed słońcem – stosuj kremy z filtrem i unikaj opalania (zarówno na słońcu, jak i w solarium).
- Ogranicz lub rzuć palenie – dym papierosowy wpływa niekorzystnie na proces gojenia i regeneracji skóry.
W razie innych pytań dotyczących profesjonalnego usuwania tatuażu skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.