Lawenda to prosta w uprawie roślina, którą z pewnością warto posadzić w naszym ogrodzie. Pamiętając, iż z jednej strony jest rośliną wybitnie miododajną, ale z drugiej, co ciekawe jej pyłek jest słabej jakości. Warto więc obok niej posadzić znacznie bardziej pyłkodajne rośliny co jeszcze bardziej zachęci pszczoły do odwiedzin naszego ogrodu, a także inne owady zapylające.
Wygląd naszej bohaterki i jej charakterystyka
To delikatna zimozielona roślina, o srebrzystych listkach i kwiatach zebranych w kłosy. Pięknie prezentuje się tak, w niedużych kępach jak i szerokich łanach. Wbrew pozorom ma kilka odmian – te kolorze fioletowym, niebieskawym, ale także różowym i białym. Nadaje się zarówno na mini żywopłoty, obwódki jak i do pojedynczych nasadzeń. Pasuje do wielu ogrodowych stylów śródziemnomorskiego, angielskiego, swobodnego i nowoczesnego. Nadaje się także do hodowli doniczkowej.
Wymagania lawendy
Najbardziej lubi bardzo mocno nasłonecznione stanowiska, przepuszczalną glebę i podłoże zasadowe. Możemy dodatkowo wspomagać ją nawozem wapniowym. Warto zachować odstęp 40 cm pomiędzy roślinami, jeśli sadzimy ją w grupach. Przycinanie lawendy jest w zasadzie obowiązkowe, jeśli nie chcemy dopuścić do zbytniego zdrobnienia pędów w roku następnym. Pierwsze cięcie możliwe jest do wykonania wiosną, kiedy wycinamy przekwitnięte kwiatostany, wraz z niezdrewniałą częścią łodygi. Przyciąć ją po raz drugi, można również latem. Jeśli chcemy cieszyć się bukietami, kwiaty ścinamy jeszcze przed ich pełnym rozwinięciem. Całą roślinę zaraz po przekwitnieniu. Usunięcie przekwitłych kwiatów spowoduje ponowny wzrost rośliny i wydłuża okres kwitnienia. Jeśli tego nie zrobimy, ma tendencję do wylegania i tworzenia dziur w nasadzeniach. Tuż po przekwitnięciu można ją zasilić nawozem, jeśli hodujemy ją w doniczce, może to być nawóz płynny. Dużą zaletą lawendy jest to, iż odstrasza mszyce. Warto ją więc sadzić w towarzystwie róż, a także w miejscach naszego wypoczynku, gdyż stronią od niej także komary i kleszcze. Ciekawy jest fakt, że przekwitłe kwiaty lawendy przyciągają owady z rodziny pluskwiaków. Właściwie przycięta krzewinka lawendy powinna mieć po cięciu kształt zbliżony do kuli. Jeśli chcemy ściąć lawendę, aby jej kwiaty wysuszyć, warto to zrobić, zanim wszystkie kwiaty w kłosie rozkwitną. Najlepiej rano lub maksymalnie do południa. Pęki mieszamy kwiatami w dół i suszymy około tygodnia. Później możemy na przykład sporządzić z nich cukier lawendowy, jest to wykwintny dodatek do deserów.