Przedstawiamy nasze propozycje, zachęcając do aktywnego uczestnictwa, ponieważ i dorośli mogą się dobrze w nie bawić. Każda z przedstawionych zabaw wymaga, tak czy inaczej, współpracy i zawsze warto, to w dzieciach kształtować.
Labirynt magnetyczny
Do tej zabawy potrzebujemy: magnes, kulkę metalową, dużą kartkę papieru w kratkę, wierzch lub spód tekturowego pudełka plastelinę lub ciastolinę. Kartkę wklejamy na dno części pudełka – musi być niezbyt duże, płaskie. Na kartce wylepiamy ciastoliną drogę od punktu a do punktu b, który wcześniej na tej kartce narysowaliśmy. Puszczamy kulkę przez labirynt, sterując od spodu pudełka magnesem. Można się w to bawić samemu, można też rywalizować w parze na czas.
W co się bawić w domowym zaciszu
Kolejną zabawą, którą proponujemy, to zabawa w kręgle w domu – wystarczy zgromadzić plastikowe lub papierowe kubeczki, które ustawiamy, w dowolnej konfiguracji a zbijamy je ” kulą „zrobioną ze starej pary skarpetek. Następna propozycja nosi nazwę „Znajdź właściwy kolor”, potrzebujemy do niej tyle kartek kolorowego papieru, ilu jest uczestników oraz klamerki, także w różnych kolorach. W tej zabawie młodsze dzieci oprócz poznawania i przyporządkowywania kolorów uczą się także liczyć. Następna propozycja nosi nazwę toru przeszkód. Potrzebujemy do niej słomki, małej plastikowej figurki lub gdy jej nie ma pod ręką, niewielkiej kulki zgniecionego papieru, dwu lub więcej papierowych, lub plastikowych kubków, oraz kilku nakrętek. Z kubków i nakrętek wyznaczamy start, linię mety, oraz przeszkody pomiędzy nimi, uczestnik zabawy dmuchając przez słomkę, porusza figurką. Ten z graczy, którego figurka pierwsza przejdzie cały tor, wygrywa.
Zabawy z udziałem maskotek kubeczków i nakrętek
Kubeczkami wyznaczamy prostą linię dla dwóch lub więcej zawodników, dla każdego oddzielnie. Każdy z zawodników przetacza głową dużą piłkę od linii startu do mety, wygrywa ten, kto zrobi to szybciej i jako pierwszy. Leżąc na podłodze na plecach, chwytamy stopami duże maskotki, przenosimy je nad głową do pojemnika tam ustawionego. Jeden z dwóch graczy ustawia się po jednej stronie stołu, wrzuca zakrętki piłeczki lub inne drobne przedmioty do miski, lub kubeczków trzymanych przez drugiego z graczy, po drugiej stronie stołu. Na koniec proponujemy zabawę, o nazwie zachowaj równowagę. Każdy z uczestników staje na jednej nodze, trzymając na otwartej dłoni pustą butelkę. Tu ważna uwaga, dłoń musi być przeciwna do nogi, na której stoimy, czyli jeśli stoimy na prawej nodze, butelkę trzymamy w lewej. Wygrywa ten, kto będzie w stanie utrzymać butelkę na dłoni przez 3 minuty.