Zazwyczaj traktujemy łazienkę jako przestrzeń, w której rozważamy takie czy inne modele armatury, to czy wystarczy nam miejsca na przechowywanie kosmetyków, ustawienie pralki, wstawienie wanny lub brodzika. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad projektowaniem tego miejsca tak, aby była bezpieczna dla wszystkich użytkowników.
Z jakich powodów warto o tym pamiętać
Najczęściej dużych domowych remontów, dokonujemy wówczas, gdy jesteśmy w pełni sił, warto jednak pamiętać, że nie zawsze tak będzie. Warto też pamiętać, iż w takich miejscach jak kuchnie, schody i łazienki najczęściej dochodzi do domowych wypadków i są one znacznie częstsze niż te drogowe. W równym stopniu warto więc pamiętać tak o dzieciach jak i o seniorach.
Podpowiedź pierwsza
Zapobiegajmy potknięciom i poślizgnięciom. Połóżmy na podłodze płytki z antypoślizgową powierzchnią. Jeśli aktualnie nie możemy tego zrobić, warto położyć matę antypoślizgową lub choćby dywanik. Pomocne będzie także zainstalowanie uchwytu, który bezpiecznie pomoże nam wyjść z wanny po kąpieli.
Podpowiedź druga
Warto przeciwdziałać temu, aby w łazience uniknąć poparzenia. Sytuacja ta najczęściej dotyczy dzieci, ale nie tylko. Jeśli mamy w domu bardzo malutkie dzieci zachowujmy daleko posunięta ostrożność, jeśli nasze dzieci są w stanie same sięgnąć do kurków, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie baterii z termostatem i specjalną blokadą, dzięki której dzieci nie włączą przypadkowo zbyt gorącej wody.
Podpowiedź trzecia
Czasami problematycznym staje się to, iż łazienki w dużej mierze są małe, żeby nie powiedzieć mikroskopijne, zwłaszcza te w starych blokach. Warto więc, zwłaszcza przy budowie domu nie ograniczać jej tak bardzo metrażowo, gdyż zdecydowanie ułatwi to jej dostosowanie, na przykład dla osoby poruszającej się na wózku. Osobom o obniżonej sprawności również przydadzą się pochwyty, zwłaszcza te przy toalecie i umywalce.
Pomocne będzie to także dla osób z zaburzeniami równowagi. Dlatego korzystnym rozwiązaniem może być zamontowanie siedziska prysznicowego. Może ono z powodzeniem służyć wszystkim, także tym, którzy chcą na przykład szybko umyć stopy.
Podpowiedź czwarta
Jeśli instalujesz prysznic, to rozważ wersję odpływu liniowego, bez brodzika. Jeśli nie będzie progu, łatwiej wejdziemy do środka, pozwoli to osobom poruszającym się na wózku na łatwiejsze korzystanie z łazienki, a także optycznie powiększy przestrzeń, stając się estetyczniejszym rozwiązaniem.
Podpowiedź piąta
Warto, aby drzwi do łazienki otwierały się na zewnątrz, gdyż jeśli mimo wszystko przydarzy się nam w niej jakiś wypadek, da to szansę naszym bliskim bądź wezwanej pomocy szybciej do nas dotrzeć.