odchudzanie

Sport, który dopełni odchudzanie

Chciałabyś spędzić niesztampowo czas ze swoją przyjaciółką przełamując rutynę, a zarazem spędzić czas bardzo kreatywnie, poznając nową dyscyplinę sportu, która pozwoli spalić Ci mnóstwo kalorii? Nie chcesz wydawać ogromnych pieniędzy na sport, a liczysz, że odzyskasz dawną sylwetkę? Mamy dla Ciebie propozycję, którą jest squash. Dlaczego warto go uprawiać? Jak wygląda przebieg rozgrywki? Zapraszamy do naszego artykułu.

Zasady squasha

Squash to gra, która wywodzi się z tenisa, a nawiasem mówiąc pochodną squasha jest padel będący połączeniem obydwóch tych sportów. Dużym plusem squasha jest przejrzystość zasad. Rozgrywka toczy się do 11 pkt, a mecz wygrywa ten kto pierwszy wygra 3 sety. Osoba rozpoczynająca mecz serwisem jest losowania poprzez przekręcenie rakiety. Serwujący, jeśli wykonuje prawidłowo serwis, serwuje na przemian z lewej i prawej strony tak długo dopóki nie przegra wymiany po serwisie, a zanim wprowadzi piłkę do gry, to musi stać przynajmniej jedną stopą w polu, które jest przeznaczone do serwisu. Prawidłowo prowadzona piłka do gry jest wtedy, gdy odbije się od ściany frontowej i wróci poza linię serwisu. 

Jeżeli chodzi o przebieg wymiany, nie różni się to znacznie od gry w tenisa, ponieważ zawodnicy odbijają piłkę na zmianę, jednak biorąc pod uwagę jak wygląda kort (posiada boczne ściany), to można odbijać piłkę od bocznych ścian, co sprawia, że zawodnicy muszą postarać o kreatywność, by odbić piłkę, w taki sposób, by rywal do niej nie doszedł. 

Zalety grania w squasha

Jeżeli chodzi o walory zdrowotne, to przede wszystkim trzeba powiedzieć, że każda aktywność jest jak najbardziej godna pochwały, jednak sporty rakietowe wiążą się z tym, że trzeba być dosyć dobrze rozciągniętym, mieć dobrze rozwinięty analityczny umysł, bo choć wydaje się, że squash to gra siłowa i techniczna, to jednak trzeba powiedzieć, że grając na tak małym polu trzeba umieć zagrać piłkę tak, by rywal został kompletnie zmylony czy też biegał z jednej strony kortu na drugi.

Dużą zaletą grania w squasha jest możliwość szybkiego powrotu do dawnej sylwetki, dzięki temu, że trzeba bardzo często zmieniać tempo gry i gwałtownie się zrywać do biegu. Nie będziemy ukrywać, że nie jest to sport kontuzjogenny, bo duża liczba sprintów wpływa na stawy i kolana, ale dobrze dobrana odzież i akcesoria do squasha, jak i buty mogą wpłynąć na odciążenie stawów.

Jak dobrać sprzęt do squasha?

Squash nie jest zbyt drogim sportem – najwyższym kosztem jest wynajęcie kortu, jednak ten koszt rozkłada się na dwie osoby. Najistotniejsze jest to, żeby posiadać odpowiednią odzież i rekomendujemy tutaj odzież sportową, jak i akcesoria, które znajdziesz w ofercie sieci sklepów Decathlon. Z pewnością bardzo dobrym wyborem będzie odzież termoaktywna, która da ogromny komfort graczom squasha. 

Bardzo ważnym częścią gry w tenisa jest rakieta, jednak zaczynając przygodę w squasha nie ma potrzeby inwestowania w najdroższe rakiety; zazwyczaj można je wypożyczyć na recepcji ośrodka sportowego, w którym znajduje się sprzęt. Analogicznie jest z piłką, aczkolwiek jest to najmniejszy koszt, gdyż jej koszt wynosi dosłownie parę złotych. Oczywiście, ważnymi rzeczami są buty i akcesoria do squasha. Przykładowym produktem, który znajduje się w ofercie Decathlon, a na pewno ułatwi grę w squasha są buty halowe do squasha UPCOURT 4 od Asics. Jest to model dający bardzo dobrą przyczepność i komfort poruszania się po korcie, natomiast cholewka z siateczki oferuje lekkość i wspomaga wentylację butów.

Jesteśmy przekonani, że nasze porady pomogą Ci wrócić do dawnej formy i zgubisz kilka dodatkowych kilogramów. Życzymy Ci, abyś znalazła partnerkę do sparingów, albo uda Ci się namówić swoją ukochaną przyjaciółkę, a jeżeli masz ogromną ambicję, to możesz stanąć na przeciw mężczyzny.

Dodaj komentarz