Ostatnie koszenie trawnika jesienią

Ostatnie koszenie trawnika jesienią

Koszenie trawnika pod koniec sezonu jesiennego jest jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie trawy w odpowiedniej kondycji i zwiększenia szans na to, aby w przyszłym roku była równie wytrzymała i zielona. Nie wiesz jednak kiedy dokładnie i w jaki sposób zabrać się do wykonywania tego zabiegu? Poniżej kilka istotnych informacji, które ułatwią ostatnie koszenie trawnika jesienią.

Kiedy trawa przestaje rosnąć?

Jeśli pogoda jest wystarczająco ciepła, trawa wciąż kiełkuje. Moment przestoju pojawia się, gdy temperatura spada mocno poniżej 10°C w ciągu dnia. Zwykle jest to koniec października lub początek listopada, ale jeśli jesień jest ciepła – termin ten może przesunąć się nawet na koniec listopada. Najlepszym pomysłem jest monitorowanie pogody za oknem – wtedy będziemy pewni, czy zbliża się odpowiedni czas.

Ostatnie koszenie trawnika jesienią – kiedy należy je wykonać?

Odpowiedź jest prosta – zdecydowanie przed pierwszymi przymrozkami. Jak zostało wspomniane – najlepiej tuż po tym, jak trawa przestanie rosnąć, czyli na przełomie października i listopada.

Jeżeli ostatnie koszenie trawnika jesienią zostało wykonane zbyt szybko, ciepła pogoda sprawi, że trawa ponownie urośnie, a czynność trzeba będzie powtórzyć. Dobrym pomysłem jest skoszenie trawy dwu, trzy -etapowo przed dłuższą, zimową przerwą, wykorzystując funkcję centralnej regulacji koszenia jeśli kosiarka taką  posiada- tłumaczy Grzegorz Kowalczyk, ekspert firmy Krysiak.

Warto wykorzystać do tego sprawdzony sprzęt (np. kosiarkę Faworyt KC1800A), który pozwoli w szybki
i efektywny sposób zadbać o perfekcyjny wygląd trawnika. Kosiarka Faworyt, dzięki funkcjonalnej szerokości roboczej urządzenia wynoszącej aż 42 cm, umożliwi dotarcie do trudno dostępnych i wąskich miejsc – co jest istotne, zwłaszcza gdy wykonujemy ostatnie koszenie trawnika jesienią.

Na jaką wysokość pozostawić trawę na zimę?

Po ostatnim koszeniu trawnika jesienią pozostawiamy trawę na wysokości ok. 4 cm. Unikniemy wtedy ryzyka powstania tzw. pleśni śniegowej oraz przemarzania korzeni.

Co zrobić po skoszeniu trawy?

Trawnik po skoszeniu jest bardziej wrażliwy na suszę. Dlatego tuż po wykonaniu ostatniego koszenia jesienią, należy go podlać. Co istotne, jeśli na powierzchni została jakaś część skoszonej trawy – koniecznie trzeba ją wygrabić (lub wyczesać za pomocą aeratora), by nie dotknęła jej pleśń. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie jej do przygotowania kompostu – podpowiada ekspert firmy Krysiak.

Co jeszcze można zrobić?

Pamiętajmy także, że w okresie jesiennym warto przeprowadzić zabieg wertykulacji i aeracji. Wertykulacja pozwoli usunąć chore źdźbła traw i zbite martwe fragmenty roślin (filc), które podobnie jak pozostawienie trawnika na zbyt wysokim poziomie – mogą przyczynić się do powstania pleśni śniegowej. Z kolei dzięki aeracji, trawa stanie się bardziej zielona i bujna w kolejnym sezonie. Nie trzeba jednak wykonywać tej czynności drucianymi grabiami – o wiele prostsze i mniej czasochłonne będzie skorzystanie z wertykulatora elektrycznego np. Faworyt KCW1800. Urządzenie posiada zarówno wałek aeratora i wertykulatora w komplecie oraz charakteryzuje się cichym trybem pracy. Co istotne, pozwala także zbierać urobek do kosza, a duże koła zapewniają stabilność i komfort użytkowania.

Skoro już wiadomo kiedy, jak i dlaczego warto wykonać ostatnie koszenie trawnika jesienią – pozostaje jedynie obserwować temperaturę na zewnątrz i przygotować się do koszenia. Wykonanie tej czynności w odpowiednim momencie sprawi, że na wiosnę trawnik będzie w dobrej kondycji i zazieleni się na nowo.

Dodaj komentarz