kosmetyki

Łupież tłusty – co to jest i jak się go pozbyć?

W dzisiejszych czasach wygląd włosów ma ogromne znaczenie. Każdy chce mieć piękne i zdrowo wyglądające włosy. Istnieje jednak kilka chorób, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na  ich stan. Łupież jest jednym z najczęściej występujących schorzeń skóry głowy. Pojawia się u dzieci, nastolatków i osób dorosłych. Jest związany z nadmiernym łuszczeniem naskórka głowy, które objawia się jako białe płatki spadające z włosów. Łupież tłusty, inaczej zwany mokrym, jest typowy dla łojotokowej skóry głowy.

Łupież tłusty – przyczyny

Łupież tłusty występuje na łojotokowej skórze głowy, która ma tendencje do nadmiernego przetłuszczania się .Istotną rolę w pojawianiu się tego schorzenia odpowiadają grzyby z gatunku Malassezia. Wpływ na rozwój natomiast mają czynniki zewnętrzne, zburzające mikrobiom skóry głowy. Należą do nich przegrzewanie głowy, brak odpowiedniej higieny czy używanie kosmetyków zapychających mieszki włosowo – łojowe. Łupież tłusty moźe pojawić się w skutek zaburzeń hormonalnych, niektórych schorzeń przewlekłych czy przyjmowania wybranych rodzajów leków. Nieospowiednia dieta również ma wpływ na rozwój łupieżu tłustego.

Łupież tłusty – objawy

Typowym objawem przypadłości takiej jak łupież tłusty jest łojotok, szczególnie w okresie dojrzewania. Skóra głowy się łuszczy – spadające płaty skóry są żółte i tłuste, wyglądem przypominają łuski. Obecność grzybów Malassezia powoduje powstanie stanu zapalnego, co wiąże się zarumienieniem skóry głowy. Występuje również silne swędzenie głowy. Podrażnienia wywołane drapaniem mogą doporwadzić do nadkażeń. Efektem wtórnej infekcji bakteryjnej mogą być stany zapalne w postaci grudkowo – krostkowej.

Łupież tłusty – leczenie

Problem jakim jest łupież tłusty ma nie tylko wymiar estetyczny, oddziałuje też niekorzystnie na samopoczucie. Należy zatem zacząć szybko działać, gdy zauważymy pierwsze symptomy łupieżu. Nie wolno dopuścić by przmienił się w łupież tłusty, który stanowi trudniejsze wyzwanie. Skutkiem nieleczenia łupieżu tłustego może być osłabienie mieszków włosowych, co z kolei prowadzi do wypadania włosów. Lecznie łupieżu tłustego to nie tylko używanie szamponów przeciwłupieżowych. Walka z tym schorzeniem musi mieć działanie wielotorowe. Kosmetyki używane, gdy twoim problemem jest łupież tłusty muszą przede wszystkim blokować aktywność gruczołów łojowych. Dobrym wyborem będą preparaty zawierające w swoim składzie np. ketokonazol czy pirokton cynku, gdyż będą działać grzybobójczo. Trzeba zadbać także o delikatne złuszczenie nagromadzonych mas rogowo- łojowych, do tego celu należy zastosować szampony o właściowściach keratolitycznych. Środki aplikowanę na skórę głowy powinny także zmniejszać świąd i koić podrażnienia.

Łupież tłusty to schorzenie z którym boryka się wiele osób, w różnym wieku. Powstawanie tej choroby jest złożone, a lecznie nie należy do najłatwiejszych. Gdy tylko zauważy się pierwsze objawy, warto zacząć działać szybko, by móc w krótkim czasie cieszyć się zdrowymi i zadbanymi włosami.

Dodaj komentarz