Last minute: sofa ogrodowa DIY

Last minute: sofa ogrodowa DIY

Mimo coraz chłodniejszych wieczorów przesiadywanie na tarasie czy ogrodzie znów może być przyjemne, dzięki pomysłowo i przytulnie urządzonej przestrzeni. Wygodne siedzisko, ciepły koc i rozgrzewająca herbata wprowadzą romantyczny klimat jesienną porą. Niech zbliżający się koniec sezonu nie oznacza wstrzymania prac DIY w naszym ogrodzie. Oto jak samodzielnie wykonać wygodną, drewnianą sofę.  

O poziomie komfortu w ogrodzie czy na balkonie przesądzają meble wypoczynkowe. Miękkie i wygodne powodują, że taras staje się naturalnym przedłużeniem salonu. Może pełnić on także funkcję miejsca do pracy, przyjmowania gości czy popołudniowej drzemki. Zakup odpowiednio dużego, modnego zestawu to jednak znaczna inwestycja. Jak samodzielnie wykonać ogrodowe siedzisko, które stanie się wizytówką ogrodu?

KROK 1 – wybierz materiał

Do samodzielnego wykonania wygodnej kanapy ogrodowej, będziemy potrzebować kilku łatwo dostępnych europalet (ok. 10 zł/szt). Obecnie wykonywane z nich meble to designerskie i proekologiczne rozwiązania, które od kilku sezonów nie wychodzą z mody. Samodzielnie przygotowane ekomeble to prosty i szybki sposób na odmianę nie tylko naszego balkonu i ogrodu, ale także wnętrza sypialni czy salonu. Przed przystąpieniem do montażu pamiętajmy o sprawdzeniu palet – mogą mieć one uszczerbione krawędzie lub poluzowane gwoździe. Przeszlifujmy gruboziarnistym papierem ściernym powierzchnię oraz dokręćmy swobodne elementy, dzięki czemu nasza sofa będzie nie tylko bezpieczna, ale i wytrzymała.

KROK 2 – odpowiednia ochrona

Aby nadać naszym meblom wyjątkowy i niepowtarzalny charakter, należy je dobrze zabezpieczyć. Wybór odpowiedniego środka ochronno-dekoracyjnego jest szczególnie ważny, zwłaszcza podczas wykonywania prac w ogrodzie jesienią. Nie każdy produkt sprawdzi się podczas nadkładania w niskiej temperaturze i przy dużej wilgotności powietrza i samego drewna. Wysokiej jakości preparat to nie tylko gwarancja łatwej i szybkiej aplikacji, ale przede wszystkim eleganckiego wykończenia sofy, która pozostawiona na zimę na zewnątrz, zwycięsko stawi czoła szkodliwemu działaniu zmiennych warunków atmosferycznych. W pierwszej kolejności surowe drewno zabezpieczmy impregnatem gruntującym, który ochroni przed grzybami, sinizną i owadami, a także zwiększy przyczepność podłoża. Następnie nałóżmy preparat ochronno-dekoracyjny.

– Lakierobejca Pogodoodporna marki Bondex, opracowana na bazie unikatowych żywic akrylowych, tworzy warstwę ochronną odporną na deszcz już po 30 minutach od aplikacji. Bez obaw można więc nakładać ją, nawet na wilgotne drewno, od wczesnej wiosny do późnej jesieni również, gdy prognozowane są opady, a temperatura oscyluje na poziomie 0 °C. Lakierobejca skutecznie chroni drewno aż do 10 lat przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i promieniami UV. Półmatowa powłoka, podkreślająca unikatowy charakter drewna jest trwała i elastyczna oraz odporna na grzyby pleśniowe i glony – mówi Edyta Sokolnicka, Brand Manager marki Bondex.

Lakierobejcę najlepiej nakładać pędzlem lub wałkiem w dwóch, lub trzech cienkich warstwach. Przed nałożeniem ostatniej warstwy preparatu należy delikatnie zmatowić drewniany element papierem ściernym o granulacji 180 – 220, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt dekoracyjny.

KROK 3 – udekoruj

Tak przygotowane i zabezpieczone palety możemy ze sobą skręcić za pomocą wkrętów, tworząc dowolny kształt sofy. Aby nadać jej przytulny i domowy charakter, możemy udekorować ją miłymi w dotyku poduszkami i kocami, którymi otulimy się w chłodny, jesienny wieczór.

Dodaj komentarz