oferty

Jak stworzyć CV i list motywacyjny?

CV oraz list motywacyjny to dwa najważniejsze dokumenty, które należy przygotować podczas poszukiwania nowej pracy. Ich przygotowanie pozornie nie jest trudne, ale jak przekonują specjaliści ds. rekrutacji wiele osób popełnia w nich proste błędy. Z reguły eliminują one z dalszego udziału w procesie rekrutacji. Oto krótki poradnik, jak stworzyć CV i list motywacyjny, które pomogą zdobyć wymarzoną pracę.

Pokaż mocne strony

Kandydaci mają niewiele czasu na zainteresowanie rekruterów swoją osobą. W przypadku popularnych stanowisk pracy, na jedną ofertę odpowiada nawet kilkaset osób, co oznacza, że na sprawdzenie jednego CV pracownicy HR nie poświęcą więcej niż kilka sekund.

Aktualne oferty pracy w Koszalinie

W obliczu tych informacji, rośnie znaczenie tego, co należy umieścić w CV oraz liście motywacyjnym. Zawarte tam dane powinny szybko przekonać rekruterów do tego, aby mocniej wczytać się w zawartość życiorysu kandydata.

Według specjalistów zajmujących się rynkiem pracy, dobrą praktyką jest wyeksponowanie w podaniu swoich mocnych stron. Te mogą przybierać różną formę. W przypadku specjalistycznych stanowisk pracy będzie to wcześniejsze doświadczenie zawodowe. Jeśli kandydat spędził ostatnie kilka lat na posadzie, która ma podobny zakres obowiązków do tego, na które aplikuje – warto pokazać swoje osiągnięcia. To na pewno przykuje uwagę.

CV i list motywacyjne – skup się na pracodawcy

Wysyłanie tego samego CV i listu motywacyjnego do wielu pracodawców to jeden z najczęściej pojawiających się błędów, które popełniają kandydaci. Nawet jeśli oba te dokumenty są przygotowane doskonale, to takie podejście sprawia, że kierujemy swój przekaz do wszystkich – w praktyce znaczy to tyle, że nie mówimy do nikogo.

Dobrą praktyką jest dokładne zapoznanie się z ogłoszeniem o pracę opublikowanym przez pracodawcę, a także wczytanie się w jego zapisy. Na podstawie zawartych tam informacji można określić, które cechy oraz elementy CV mogą być dla pracodawcy najistotniejsze. Istnieje spora szansa, że za każdym razem będzie to, coś innego.

Uzyskanie takich informacji pomoże lepiej przygotować swoje podanie. Będzie ono bardziej dopasowane do wymagań potencjalnego pracodawcy, co automatycznie zwiększa szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę o pracę.

Czego unikać w CV i liście motywacyjnym?

To oczywiście nie wszystkie błędy, które popełniają osoby odpowiadające na oferty pracy. Oto inne, które notorycznie pojawiają się w CV i listach motywacyjnych.

  • Błędy i literówki – zawsze sprawdzaj pisownię w liście motywacyjnym. Jeszcze lepiej jest poprosić kogoś innego o przeczytanie tego i wypunktowanie ewentualnych błędów lub zagmatwania rzeczy.
  • Umieszczanie całego CV w liście motywacyjnym – nie wycinaj i nie wklejaj CV do listu motywacyjnego. Postaraj się przeredagować informacje w swoim CV, a nie tylko je powtarzać. Postaraj się, aby Twój list motywacyjny był krótki, ale przekonujący.
  • Za dużo “JA” – nie opowiadaj tylko o sobie, ale staraj się przekonać pracodawcę, że Twoja obecność mu pomoże.

 

Dodaj komentarz