Dla kogo kuchnia otwarta, a dla kogo zamknięta?

Dla kogo kuchnia otwarta, a dla kogo zamknięta?

Większość woli kuchnie otwarte, które odpowiadają współczesnemu rytmowi życia, ale wersje zamknięte wcale nie są pomijane. Gdy kładziemy na szalach zalety jednego i drugiego typu kuchni, to okazuje się, że są w równowadze. Zatem co wybrać?

Kuchnia nazywana jest sercem mieszkania. Przez wielu traktowana jest jako centrum życia rodzinnego. W trendzie są kuchnie otwarte na inne pomieszczenie, najczęściej z zabudowanym aneksem. To jednak nie oznacza, że kuchnie zamknięte przechodzą do przeszłości. Oba rodzaje mają swoje zalety. Wybór zależy od indywidualnych preferencji, przyzwyczajeń i stylu życia.

Dwa w jednym

Otwarta kuchnia to nie tylko trend. To także efekt współczesnego stylu życia, polegającego na spędzaniu wolnego czasu i jedzenia posiłków poza domem. Zmieniło się znaczenie kuchni w życiu domowników oraz podejście do gospodarowania miejscem. Popularne stały się metody optycznego powiększania przestrzeni. – Małe lub średnie mieszkanie z otwartą kuchnią zyskuje wizualnie na wielkości. Na aneks potrzebujemy mniej miejsca niż na oddzielną kuchnię – potwierdza Magdalena Gąsienica-Samek, p.o. dyrektor marketingu RED Development. – Otwarta kuchnia jest sercem domu i daje wiele możliwości. Można na przykład zorganizować tak popularne teraz social cooking. Możemy wtedy pozwolić sobie na 3-pokojowe mieszkanie z aneksem zamiast 2-pokojowego z wydzieloną kuchnią – doradza.

Magdalena Gąsienica-Samek przekonuje, że otwarta kuchnia ma wiele pozytywnych zastosowań i jest użyteczna. Patrząc na wybory nabywców mieszkań w Red Parku, okazuje się, że jest odpowiednim rozwiązaniem dla właściwie każdej grupy osób: dla singli, par i młodych rodzin. – Wielkość aneksów różni się w zależności od typu mieszkania. Wybierając mieszkanie warto ustalić, jaką funkcję ma pełnić kuchnia i dokonać właściwego wyboru. Jest z czego wybierać – podkreśla.

Wśród głównych zalet kuchni otwartej wymienia się zwykle: możliwość postawienia półwyspu, który daje wygodę podczas gotowania, łatwy dostęp do sprzętów, a także duże możliwości aranżacyjne. Architekci zaznaczają, że szeroki wachlarz materiałów i postęp w projektowaniu wnętrz pozwala na stworzenie spójnej przestrzeni łączącej kuchnię  z salonem. Właściwy dobór materiałów, kolorów, akcesoriów i dodatków decyduje o ostatecznym wrażeniu użytkowym i estetycznym.

Aspektem do rozważenia jest jeszcze czynnik społeczny. – Podczas spotkania z rodziną lub znajomymi możemy gotować, nie tracąc przy tym niczego z rozmowy. Jesteśmy w centrum wydarzeń – zauważa Magdalena Gąsienica-Samek, dodając że otwartą kuchnię doceniają także mamy, które przebywając w niej cały czas mogą mieć na oku małe dzieci.

Prywatne królestwo

Kuchnia jako osobne pomieszczenie ma równie wiele zalet. Po pierwsze, jest najważniejszym miejscem każdego zapalonego kucharza. Po drugie, zapachy i odgłosy gotowania nie roznoszą się po całym domu i nie przeszkadzają pozostałym domownikom w wykonywaniu innych czynności, a ewentualny bałagan jest niewidoczny z innych pomieszczeń. Po trzecie, zamkniętą kuchnię można urządzić dowolnie, nie oglądając się na zachowanie spójności stylistycznej z resztą mieszkania. Po czwarte, zwykle mieści się w niej więcej szafek i sprzętów, których nie trzeba zabudowywać, co zmniejsza koszty wykończenia. Poza tym wolnostojące sprzęty nie psują tu wrażenia estetycznego, jak ma to miejsce w przypadku kuchni połączonych z salonem. A także, po piąte, drzwi ograniczają dostęp dzieci do niebezpiecznych dla nich akcesoriów kuchennych.

Z reguły na kuchnię zamkniętą decydują się osoby, które często gotują w domu i które lubią przy tym spędzać dużo wolnego czasu. Takie rozwiązanie przemawia również do par, które lubią cieszyć się osobnym salonem i intymnością w każdym pomieszczeniu. Nie bez znaczenia są także przyzwyczajenia. – Osobne kuchnie doceniają seniorzy, którzy zamieniają dom na mieszkanie, i małżeństwa, od których dzieci już się wyprowadziły – zauważa Magdalena Gąsienica-Samek.

W poznańskim Red Parku dominują układy z kuchnią otwartą, co wynika z upodobań nabywców. Na zdecydowanej większości pięter wyróżnia się 10 typów mieszkań, z których 8 jest z aneksem. Pozostałe 2 rodzaje to mieszkania o powierzchni 50 mkw. z kuchnią zamkniętą. Mieszkania z oddzielną kuchnią są także na najwyższym, 13. piętrze. To 3-pokojowe układy o wielkości niespełna 100 mkw. z dużym tarasem i cudownym widokiem na panoramę Poznania. Na 13. piętrze są również mieszkania z aneksem kuchennym.

Magdalena Gąsienica-Samek nadmienia, że przy wyborze rodzaju kuchni nie powinniśmy kierować się statystykami i decyzją innych, lecz własnymi oczekiwaniami i potrzebami. Jej rodzaj powinien być również dostosowany do stylu życia, liczebności rodziny i wielkości mieszkania. Wybór odpowiedniego typu mieszkania to w największej mierze kwestia indywidualna.

https://www.redpark.pl/

Dodaj komentarz