ubezpieczenie indiwidualne

Czym się różni indywidualna polisa na życie od grupowej?

Jak wykazują liczne statystyki, coraz większa liczba Polaków, szczególnie tych w okolicach 30. roku życia, rozważa wykupienie polisy na życie. Jest to rzeczywiście dobry sposób na zabezpieczenie siebie i swoich bliskich na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Warto jednak pamiętać o tym, że należy poświęcić trochę czasu, aby zdecydować się na konkretną ofertę, bo to od tego zależy, czy będziemy faktycznie zadowoleni z produktu ubezpieczeniowego. Na wstępie trzeba zadecydować, czy wykupić indywidualną polisę, czy też może grupową. Czym się różnią oba rozwiązania?

Grupowa polisa na życie

Jak sama nazwa na to wskazuje, grupowa polisa na życie dotyczy co najmniej kilku osób, z czego każda z nich ma status ubezpieczonego. Z taką formą polisy możemy się spotkać najczęściej w różnorodnych zakładach pracy. Jest ona proponowana każdemu pracownikowi, który zatrudnia się w danej firmie, a jednocześnie nie jest ona obowiązkowa – sami zatem decydujemy, czy to dla nas korzystny wybór.

To, co należy wiedzieć o grupowej polisie na życie, to jej niewielka elastyczność względem naszych potrzeb. Główną stroną w umowie z ubezpieczalnią jest tutaj nasz pracodawca i to on ustala warunki oraz zakres ochrony ubezpieczenia. Tym samym nie mamy możliwości ich zmiany, ponieważ są one zastosowane wobec każdego pracownika, który zechce zostać objęty polisą. Jednocześnie dużym plusem jest tutaj zazwyczaj dość niska składka, odprowadzana odgórnie od naszego wynagrodzenia, w związku z czym nie musimy samodzielnie pamiętać o wpłacie ani martwić się, że koszt ubezpieczenia przekroczy nasze możliwości.

Indywidualna polisa na życie

Indywidualna polisa na życie jest z kolei realizowana bezpośrednio między osobą fizyczną a towarzystwem ubezpieczeniowym. Tym samym to my tutaj decydujemy o tym, jaki zakres ochrony będzie posiadało ubezpieczenie, jaka będzie jego kwota oraz jakie wyłączenia odpowiedzialności znajdą się w umowie. Warunki te możemy uzgodnić z ubezpieczalnią, która w miarę możliwości będzie starała się jak najlepiej odpowiedzieć na nasze oczekiwania i zaproponować ofertę dopasowaną do naszych potrzeb.

Na uwagę zasługuje jednak fakt, że indywidualna polisa na życie – zwłaszcza z rozszerzonym zakresem ochrony – będzie także wymagała płacenia składek w wyższej kwocie, niż ma to miejsce przy grupowym wariancie ubezpieczenia. Dobrze jest zatem wziąć to pod uwagę jeszcze zanim podpiszemy umowę z wybranym ubezpieczycielem.

Co wybrać: grupową czy indywidualną polisę na życie?

Niestety na to pytanie każdy z nas musi odpowiedzieć sobie sam. Wiele zależy od tego, czego wymagamy od polisy na życie oraz jakie są nasze możliwości finansowe. Z całą pewnością nie należy skreślać z góry grupowego ubezpieczenia, ponieważ może się okazać, że oferuje ono naprawdę atrakcyjne i satysfakcjonujące nas warunki. Jeżeli jednak wolelibyśmy mieć większy wpływ na to, jakie sytuacje będą podlegały wypłacie ewentualnego odszkodowania, lepiej będzie wybrać indywidualną polisę na życie, która pod tym względem wyróżnia się zdecydowanie większą elastycznością.

Dodaj komentarz